Kevesen tudják, de igen, ilyen is van. Ráadásul milliónyi szabály vonatkozik a méretre, színre, kihelyezésre, félárbocra helyezésre és egyáltalán: a megjelenésre. Viszont nagyon kevesen alkalmazzák helyesen, mivel kevesen tudnak a létezéséről.
A minap láttam egy hipermarket bejárata mellett három zászlórudat. Középen szerepelt a hipermarket logójával ellátott zászló, tőle jobbra az Európai Unió zászlaja, másik oldalán pedig a magyar nemzeti zászló. Mindezt úgy, hogy a hipermarket zászlaja magasabbra volt húzva, mint a másik kettő, és különböző méretűek voltak. Így nem csak a sorrend volt rossz.
Furcsa módon, hiszen ebből élnek, leginkább a szállodákra érvényes a rossz gyakorlat. Néhány napja egy ilyen, rossz sorrendben kihelyezett zászló együttessel találkoztam a Nagykörúton. A sorrendnek jelentősége van, és nem kevés. Ugyanúgy üzenetet hordoz, mint bármely logó vagy nemzeti lobogó.
Nem csupán hazánkra vonatkozik a helytelen zászlókihelyezés. A világ bármely pontján előfordul(hat). Az amerikai Neiman Marcus luxusüzletház, amely egyébként akár azt is megengedhetné magának, hogy protokoll tanácsadót alkalmazzon, üzletei előtt is előfordult a helytelen zászlósorrend.
Az állami protokollban teljesen elfogadhatatlan, az üzleti életben pedig kellemetlen, ha rosszul helyezzük ki a zászlókat.
A helyes zászló sorrend precizitást sugall, azt a benyomást kelti – főleg annak, aki tudatában van az erre vonatkozó szabályoknak –, hogy a szóban forgó intézmény, szálloda- vagy üzletlánc figyel az ilyen „apróságokra” is.
2013-ban történt, hogy egy amerikai veterán felháborodottan vágta le az amerikai zászlót, amely fölé egy mexikói zászló volt helyezve ugyanazon a zászlórúdon. A Youtube-ra feltöltött videó bejárta a világot, de ami igazán megdöbbentő az az, hogy több kommentelő úgy értelmezte az esetet, mintha ez egy rasszista megnyilvánulás lett volna a mexikói spanyol kisebbség ellen amerikai földön. Protokolláris értelemben nem erről van szó.
Nem lehet egyik nemzeti zászlót alárendelni a másik nemzeti zászlónak. Az már csak hab a tortán, ha a nemzeti zászlók méretei még különböznek is egymástól. Több ilyennel találkoztam utazásaim során. Az egyiket egy horvátországi kikötőben kaptam lencsevégre egy vitorlás hajón, amin ráadásul magyar fedélzeti csapat utazott, a másikat pedig egy csíksomlyói zarándoklaton láttam.